Producenci sztabek srebra

Historia srebra jako materiału do produkcji monet sięga ponad 2000 lat. W chwilach zawirowań gospodarczych monety takie zawsze stanowiły przedmiot pożądania, chroniący ich właściciela przed utratą kapitału (metal ten zawsze w takich wypadkach zyskiwał na wartości). Współcześnie srebro jest jedną z bardziej atrakcyjnych lokat kapitału (uważa się, że w stosunku do złota, które znacznie podrożało, jest niedoszacowane), a miejsce monet zajęły sztabki.
Około ¾ światowej produkcji srebra pozyskiwane jest przy okazji wydobywania rud innych metali, z reguły miedzi, złota lub cynku (jednym z największych producentów jest polski KGHM). Jednak dla potencjalnych kupców sztabek lokacyjnych najważniejsi są ich wytwórcy. W Europie prym wiedzie kilka firm takich jak: Umicore (Belgia), Heraeus (Niemcy) oraz Pamp (Szwajcaria). Produkują oni sztabki o masie od ułamka uncji do nawet 15 kilogramów. Każda z nich ma wybitą na powierzchni próbę, masę oraz nazwę producenta.
Historia firmy Umicore sięga początków XIX wieku, i od początku związana jest z górnictwem (przez wiele lat byli bardzo aktywni w Kongu, dawnej kolonii belgijskiej). Współcześnie jej działalność jest bardzo rozgałęziona, a sprzedaż sztabek lokacyjnych stanowi tylko jeden z rodzajów działalności. Jeśli chodzi o srebro, to w Polsce jej najpopularniejszym produktem są odlewane sztabki o masie jednego kilograma. Dostępne są w wielu sklepach, a najlepiej kupować je przez internet.
Firma Heraeus, z siedzibą w mieście Hanau, to podobnie jak Umicore firma sięgająca tradycjami wieku XIX. Jej działalność już w tym czasie związana jest z obróbką metali szlachetnych, głównie platyny. W przypadku sztabek srebra, firma ma w ich swojej ofercie sześć rodzajów o masach kolejno: 1 uncji, 100 g, 250 g, 500 g, 1000 i 5000 gramów. Na każdej obok standardowych oznaczeń (próba, masa i nazwa producenta) znajduje się też numer seryjny.
Ostatnia z firm, szwajcarski Pamp, powstał stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1977 roku. Oferuje srebro lokacyjne o masie od ułamka uncji do ponad 30 kilogramów (1000 uncji).
Poza wyżej wymienionymi producentami istnieje olbrzymie grono innych, ale ci należą do powszechnie znanych i cenionych, a ich produkty są rozpoznawalne są na całym świecie, dzięki czemu nie ma problemów z ewentualną odsprzedażą.

Dodaj komentarz